pondělí, srpna 26, 2013

Rozhovor s Klárou Davidovou aneb co se nosí v NYC

Moji milí,

rozhodla jsem se, že pro vás připravím rozhovor s Klárou Davidovou, dcerou zpěváka Michala Davida, která momentálně žije v USA a to přímo v New Yorku, americkém centru módy. Miluju seriál Sex ve městě a módní ikonu Carrie Bradshaw, proto mě zajímalo, jestli mají Newyorčanky k módnímu světu stejný vztah jako Carrie. Pokud to zajímá i vás, čtěte dále:-)Žiješ a studuješ v New Yorku, jaký je tvůj názor na tamní módu ve srovnání s tou českou? Je v NYC nějaký nový zajímavý trend (popřípadě značka), co ženy nosí a čeho se české ženy zatím bojí?

Móda v NYC je velmi různorodá – vidíte tam jak elegantní dámy na Upper East Side obuté do lodicek Manolo Blahnik a s nákupními taškami ze Saks 5th Avenue, tak hipster holky v SoHu obléknuté do roztrhaných mini džínových šortek, vintage trička a Rayban brýlí, či retro-intelektuály s velkými dioptrickými brýlemi v mokasínech a džínech až do pasu, kteří sedí v kavárnách a starých knihkupectvích. V NYC najdete opravdu vše. Pokud srovnám módu v Čechách a NYC, musím říci, ze americké ženy se umí daleko vice odvázat, nebojí se jít koupit si kafe v natáčkách a županu, a v oblékaní obecně jsou daleko expresivnější a kreativnější než české ženy- nebojí se ukázat, co jsou a vyjádřit svoji individualitu oblečením. České ženy mi přijdou daleko konzervativnější a stejnorodé – řekla bych, že taková ta mainstreamová uniforma v Čechách jsou džiny a tričko. Myslím, že by se české ženy potřebovaly trochu odvázat a nebýt v nakupovaní tak rigidní  - pravá Newyorčanka, ač žijící na Upper East Side v nejlepší čtvrti, se nebojí jít v Greenwich Village do vintage storu (second-handu) a nakoupit si něco obnošeného, co nakombinuje se svoji Birkinkou. České, finančně zajištěné ženy, mi připadají poněkud strohé až snobské ve svém stylu, kdy musí mít vše značkové a okázalé. 

Autor
Mám pocit, že v České republice se traduje, že v USA letí především móda Guess, Tommy Hilfiger a Abercrombie&Fitch, a to především proto, že je to tam za hubičku. Je to pravda? Když já jsem byla v NYC a koupila si svojí první Guess kabelku za 45 dolarů, spíš jsem měla pocit, že pokud si ji vezmu ven, budu spíš směšnáJ.

Tommy Hilfiger, Abecrombie&Fitch, atd. jsou původem americké značky (proto jsou také v USA tak levné) a mají v Americe jistou tradici. Každopádně bych chtěla zdůraznit, že tyto značky jsou v Americe vnímané asi jako u nás C&A apod. V NYC uvidíte opravdu málokdy slečnu oblečenou do póla s límečkem a vyšitým poníkem, jelikož Newyorčanky vnímají tuto módu jako příliš uniformní a nekreativní, proto ji nakoupíte tak levně. Guess kabelky nosí v NYC většinou černošky z Harlemu. Každopádně musím podotknout, že celkový životní styl, včetně módy, je v NYC úplně jiný než ve zbytku Ameriky. Kazda část Ameriky má svůj určitý lifestyle i módu. Pokud tedy hledáte tuto módu, nejezděte do NYC, ale nejlépe do Jižní Karoliny, kde holek v čelenkách a pólech uvidíte nespočet.   Pamatuji si, když jsem poprvé přijela do školy v NYC a měla velkou zásobu pólo triček od Ralpha Laurena, Lacoste i Burberry a myslela si jak mezi Američany krásně zapadnu, ale byla jsem absolutně uncool a jediná ze stovek lidí, kdo měl na sobě polo se zvednutým límečkem. Má kamarádka chodí do školy v Alabamě, kde se holky každou neděli oblečou do nejlepších šatů (nejlépe bílých s volánky) a čelenky s mašličkou ve vlasech a vyrazí na fotbalový zápas či čaj o páté. Tohle v NYC neexistuje.  

Co nejraději nosíš a co by sis naopak na sebe nikdy nevzala?

Upřímně čím jsem starší, tím méně mě baví nakupovat. Když jsem byla mladší, kolem patnácti,  byla jsem módou posedlá a každý den nosila podpatky a chodila na window shopping několikrát týdně. Hodně jsem se ovšem změnila a dnes mám priority jinde - chci se oblékat především prakticky. Stále miluji módu a nakupovaní, přeci jen jsem žena, ale dnes už to vnímám spíše jako moje oceněni, vášeň a jako umění, kterým móda v podstatě je. Ráda chodím na výstavy do galerií  zaměřených na módu a umění, inspiruji se ženami i uměním z historie, ale kdybych měla nakupovat jako v patnácti, asi nemám na školné L Např. mě zaujala Keira Knightley s její odpovědí, že když se chce inspirovat módou, nechodí po obchodech, ale zajde si do Metropolitního muzea, kde pozoruje obrazy a zkoumá, co měly dobové ženy na sobě. Když se spojí móda s uměním, je to krásná věc. Jinak na sebe bych si asi vzala všechno – pokud je to v určitém kontextu a má to jistou myšlenku. Před pěti lety jsme si nedokázali představit, že budeme nosit mrkváče z osmdesátých let a dnes je na molech velká část džin high-waisted a historie módy se opakuje. Takže nevíme, co budeme nosit za deset let. Navíc, co to znamená mít vkus? V každé kulturní, historické a geografické části této zeměkoule znamená vkus úplně něco jiného, tak proč se spoléhat jen na to, co se nosí v naší kultuře? To mi přijde jako omezený pohled na módu. Myslím, že na módu se dá koukat daleko globálněji a liberálněji, proto zda bych si něco nevzala na sebe mi přijde jako irelevantní otázka a omezený pohled na věc.

Sleduješ i české módní blogy nebo jen ty zahraniční? Jaká je tvoje nejoblíbenější módní blogerka, se kterou se nejvíce ztotožňuješ?

Uprimně blogy moc nesleduji – ty jsi, Kájo, jedna z mých prvních oblíbených blogerekJ. Blogy mám oblíbené jen dva, a to Olivii Palermo (oliviapalermo.com), což je má asi momentálně největší módní ikona, a pak blog Gwyneth Paltrow (goop.com), která  má tipy nejen z módy, ale i z cestování a vaření. Také se ráda inspiruji z módního online store, net-a-porter (net-a-porter.com), kde nabízejí nejnovější luxusní módu. Bohužel si tam však nemohu dovolit nic koupit, a tak občas zabrouzdám do jejich outletu (theoutnet.com), kde nabízejí jejich starší modely za přijatelnější ceny a mají shipping i do Česka.

Autor
Byla jsi stážistkou pro Marie Claire. Jaká to byla pro tebe zkušenost a co přesně jsi tam dělala? Chtěla by jsi v budoucnu pracovat pro módní časopis, nebo jaké je tvé vysněné zaměstnání?

Ano, pracovala jsem 4 měsíce jako stážistka pro časopis Marie Claire v NYC. Byla jsem jedna z asistentek pro Ninu Garciu, známou módní ikonou. Byla to nezapomenutelná zkušenost po všech stránkách. Dělala jsem tzv. „all around assistant“, což dělají většinou holky z univerzit, které tam jsou na praxi. Já jsem byla ve „fashion closetu“, kde je všechno oblečení a šperky, které budou v následujícím čísle. Když si představíte Anne Hathaway Devil wears Prada, tak to je přesně ono. Během dne máte několik „runs“ : řeknou vám např., že máte jít do Chanelu vyzvednout oblečení pro zítřejší photoshoot a máte to stihnout do 30 minut. Vy se klomácíte přes celý New York metrem, vyzvednete desetikilové pytle z Chanelu a zase metrem zpátky, do toho vám volá šéfová, kde jste, že už jste pryč 35 minut.  Jednou jsem se z toho všeho tam rozbrečela. I když se tenhle job zdá být pro mnoho holek vysněnou prací, realita je někde jinde. Tato zkušenost mě ujistila, ze nechci pracovat v módní branži, ať je to časopis, Fashion house či módní PR. Toto prostředí je hodně povrchní a materialistické, zaměřené jen na business a s opravdovou módou leckdy nemá nic společného.

Jelikož ve škole studuji dějiny umění, chtěla bych se jednou věnovat právě jemu. Ráda bych pracovala jako kurátorka v muzeu, v aukční síni nebo mít vlastní galerii a psát vzdělávací knihy, to by mě asi bavilo nejvíce. Ale móda je s uměním hodně propojena, takže třeba se mi jednou naskytne příležitost a budu se věnovat i jí.
SHARE:

32 komentářů

 1. Nice photos! I wish I could read your post! :), I just wanted to thank you for your comment! Have a sweet day!

  noradulce.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Yes, you can read it, I have translater down of this page:-)

   Vymazat
 2. Great interview! your work at NY must be incredible; if you come to Spain you´ll get crazy in Zara because of the prices as when Spanish go to NY and we go into A&F :D

  Kisses from Spain, Kela

  OdpovědětVymazat
 3. super článek a hodně zajímavých věcí v něm. líbí se mi ta poznámka o českých, bohatých ženách a bohatých Newyorčankách, které se narozdíl od těch českých nebojí zajít i do sekáče.

  http://onceuponatimeside.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělej článek a Kláru zdravim :-)

  OdpovědětVymazat
 5. great post! would you like to follow eachother? Let me know I will follow back as always!
  xx
  daniella
  simplybeautifulelegant.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 6. lovely post dear :) xx

  http://combo-monster.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 7. hi :)
  i'm following you right now.
  would you then follow me too?

  xoxo, be-talented.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 8. I'm following you back on gfc and bloglovin! :)

  http://sofija-photography.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 9. Koupil jsem si nový blog jsem objevil a okamžitě následovat. mají pěkný blog. Ocenil bych, pokud se budete řídit můj blog :) http://lapermstyle.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj, píšu ohledně toho follow ... :) můj blog : i-dove.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Such a amazing update (: do you mind if we follow each other ? Do let me know on my blog (: x

  http://birdiethgirl.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 12. You're so cool wearing it ...
  I have been following your blog via GFC. I hope you also want to follow my blog, as promised you to me. thank you

  xxx
  naomihtris.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 13. Wow I loved reading about you,your life and vision in New York and the fashion world!

  Such an inspiring post!
  Thanks so much for your kind words on my blog!

  Let's keep in touch,I will keep my eye on your blog!

  kisses Tamara Chloé

  http://www.tamarachloestyleclues.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 14. great post! would you like to follow eachother?
  xx
  daniella
  simplybeautifulelegant.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 15. Thanks for the follow (: I have followed you via bloglovin and google+ , do keep in touch (: x

  http://birdiethgirl.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 16. pekny rozhovor, hezky pise. akorat ty vintage story v ny mi prijdou spis predrazeny nez levnejsi, jako je to u nas. jak se clovek dostane na takovou staz?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bych se musela asi zeptat, protože tohle opravdu nevím:-)

   Vymazat
 17. There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article, thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

  Conifer.rhizome.org
  Information
  Click Here

  OdpovědětVymazat
 18. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

  Pathtounite.org
  Information
  Click Here

  OdpovědětVymazat
 19. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

  Visit Web
  Jobspace.it
  Information

  OdpovědětVymazat
 20. Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

  Ocpsoft.org
  Information
  Click Here

  OdpovědětVymazat
 21. I was very pleased to find this web-site. I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

  Stylist-profi.ru
  Information
  Click Here
  Visit Web

  OdpovědětVymazat
 22. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss. Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

  Id.quora.com
  Information
  Click Here
  Visit Web

  OdpovědětVymazat

INSTAGRAM

© Changing room. All rights reserved. kopírování obrázků bez souhlasu autora je zakázáno.
Blogger templates by pipdig