sobota, ledna 20, 2018

CLIP IN VLASY OD LOCAHAIR


Není to tak dávno, co jsem na instagramu zveřejnila anketu, kdy jsem se ptala, jestli si mám raději nechat své krátké vlasy nebo se clipů nezdávat a dál nosit příčesky. Krátké sice vyhrály v podstatě na plné čáře, ale to bych nebyla já, abych se neřídila vlastní hlavou. Rozhodla jsem se tedy pro dlouhé, ve kterých se prostě cítím víc žensky a celkově spokojenější. Na své delší mikádo jsem ale nezanevřela, doma ho nosím pořád, a když potřebuju něco rychle zařídit, tak si clipy taky nenandavám.


Dřív jsem mívala husté a krásné vlasy, dokud jsem je nezničila všemožným domácím barvením, trvalou, hormonální antikoncepcí a pak hormonama, které přicházejí po porodu. Kvůli nim mi totiž vypadaly i ty poslední zbytky, které jsem ještě na hlavě měla a místo toho, abych se tomu nějak věnovala, jsem si ještě nechala trvale prodloužit vlasy. A to pro ně byl poslední hřebíček do rakve. Teď mám vlasy sice relativně zdravé, ale strašně řídké a vykousané, takže se prostě nedají nosit jinak, než v culíku. Respektive dají se nosit i normálně samozřejmě, ale já si v nich připadám jako strašák.


Před pár měsíci jsem díky jedné slečně na instagramu (díky Karol :-)) objevila internetový obchod Locahair s clip in vlasy a tak jsem se rozhodla jednu sadu vyzkoušet. Objednala jsem sadu 50 cm ve 100 gramech, což bylo zbytečně moc dlouhé, takže jsem je prodala. Začaly mi ale chybět, tak jsem pak objednala sadu 40 cm, což mi zas přišlo krátké :-D. Nakonec jsem zakotvila u zatím nejlepší sady a to je 45 cm ve 140 gramech. Sada má sedm sponek a je to přesně akorát! Kromě toho mám od nich culík, se kterým jsem maximálně spokojená a ten nosím ven teď prakticky furt. Nasazuje se totiž skoro sám, drží celý den a nikdo nemá šanci poznat, že se jedná o příčesek.


Jinak e-shop prodává jen pravé lidské vlasy a kvalita je skutečně znát. Vybrat si můžete z několika barev, délek i gramáží tak, aby vám vlásky co nejlépe sedly. Pokud navíc vlasy nenosíte úplně každý den, není vůbec potřeba je nějak často mýt. Culík, ten mám asi tři měsíce, jsem zatím myla jen jednou a každou sadu clipů v podstatě taky. Nejlepší je mýt je speciálními přípravky přímo na clip in vlasy, jeden takový koupíte přímo tady, ale použít samozřejmě můžete i jiné šampóny na prodloužené vlasy.


Takže pokud nad něčím takovým uvažujete, za mě do toho jděte. Je to nejlepší metoda, která neničí vaše vlastní vlasy. Kdykoliv je můžete sundat a zase nandat, nosí se naprosto pohodlně tak, že o nich prakticky nevíte!

SHARE:

43 komentářů

 1. Díky za Typ! Zdraví Tě Míša z https://shoppersmiky.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 2. Your hair looks amazing.

  http://www.amysfashionblog.com/blog-home/

  OdpovědětSmazat
 3. ja som začala s clip-in vlasmi a teraz mám už vlasy prodloužené..a neviem si to vynachváliť :)

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  OdpovědětSmazat
 4. Skvělý článek :) dívala jsem se, že ani nejsou moc drahé, ale bohužel nemají ani zdaleka takovou barvu vlasů, jakou mám já :/

  OdpovědětSmazat
 5. Business users may choose the product according to their business level. Other product by the antivirus is for different categories and users across the world rely on it to secure their data.For More information Visit Our Site: 
  office.com/setup       norton.com/setup 

  OdpovědětSmazat
 6. American Airlines Booking Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I’m happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.

  OdpovědětSmazat
 7. American Airlines Cancellation Policy Much obliged for the pleasant blog. It was exceptionally valuable for me. I'm cheerful I discovered this blog. Much obliged to you for imparting to us, I also consistently discover some new information from your post.

  OdpovědětSmazat
 8. Delta Airlines Vacations Thankful for the wonderful blog. It was incredibly important for me. I'm bright I found this blog. Thankful to you for granting to us, I likewise reliably find some new data from your post.

  OdpovědětSmazat
 9. Air Canada Vacations It was incredibly significant for me. I'm merry I found this blog. Thankful to you for giving to us, I likewise reliably find some new data from your post.

  OdpovědětSmazat
 10. United Airlines Vacations Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I’m happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.

  OdpovědětSmazat
 11. American Airlines Vacations Thankful for the OK blog. It was important for me. I'm happy I found this blog. Thankful to you for giving to us,I additionally reliably increase some new helpful information from your post.

  OdpovědětSmazat
 12. Hawaiian airlines reservations Thanks for sharing such a nice blog. I really appreciate that please keep on posting more Blogs like this Thank you.

  OdpovědětSmazat
 13. Hawaiian Airlines Book A Flight Thanks for the information provided by you it’s really great to help from your side but I got the complete solution from the mentioned site.

  OdpovědětSmazat
 14. Hawaiian Airlines Booking It's wonderful as your other blog posts And thank you for posting.

  OdpovědětSmazat
 15. Hawaiian Airlines Vacations It’s a great pleasure reading your post. It really makes me feel Happy and Thanku Sharing Your Post.

  OdpovědětSmazat
 16. Korean Air Cancellation Policy It's an extraordinary delight perusing your post. It truly causes me to feel Happy and Thanku Sharing Your Post.

  OdpovědětSmazat
 17. Awesome article! It is in detail and well formatted that i enjoyed reading. which in turn helped me to get new information from your blog.  Hawaiian Airlines Booking

  OdpovědětSmazat
 18. Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post. Spirit Vacations Planning

  OdpovědětSmazat
 19. thanks for the information provided by you it’s really a great help from your side but i got the complete solution from mentioned site   Alaska Airlines Vacations

  OdpovědětSmazat
 20. showtime/activate Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I’m happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.

  OdpovědětSmazat
 21. Alaska Airlines Reservations thanks for the information provided by you it’s really a great help from your side but i got the complete solution from mentioned site  

  OdpovědětSmazat
 22. Alaska Airlines Ticket Booking Awesome article! It is in detail and well formatted that i enjoyed reading. which in turn helped me to get new information from your blog.  

  OdpovědětSmazat
 23. Alaska Airlines Booking Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post.

  OdpovědětSmazat
 24. Alaska Airlines vacations thanks for the information provided by you it’s really a great help from your side but i got the complete solution from mentioned site  

  OdpovědětSmazat
 25. Alaska Airlines Cancellation Awesome article! It is in detail and well formatted that i enjoyed reading. which in turn helped me to get new information from your blog.  

  OdpovědětSmazat
 26. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

  Visit Web
  D-paradise.eu
  Information

  OdpovědětSmazat
 27. Thanks for sharing your valuable information. This blog was really useful for me American Airlines Reservations

  OdpovědětSmazat
 28. Thank you for your awesome article. These types of article will be motivate other person
  Copa Airlines Reservations
  Hawaiian Airlines Reservations

  OdpovědětSmazat
 29. Really your article is providing very valuable information for a blogger. Thanks for sharing this Eva Airlines Reservations

  OdpovědětSmazat
 30. I am thankful to you because your article is very helpful for me to carry on with my research in the same area Spirit Airlines Reservations

  OdpovědětSmazat
 31. Hello, this blog information has informative. And another one information regarding flights ticket reservation. The cheap price airlines ticket booking.
  Asiana Airlines Reservation

  OdpovědětSmazat
 32. If you are facing any issue regarding flight ticket booking or cancellations contact us on given number +1-802-231-1806 British Airways Manage Booking
  Visit British Airways Manage Booking

  OdpovědětSmazat
 33. If your question regarding airlines ticket booking or you find the best travel agent number dial 1-802-231-1806. If You contact here you easily and cheap your airlines booking. Visit Aeromexico telefono

  OdpovědětSmazat
 34. I am thankful to you because your article is very helpful for me to carry on with my research in the same area Spirit Airlines Reservations

  OdpovědětSmazat
 35. I see your post. It is so informative and wonderful information for me. Thanks for sharing your hard work and skills. If you are any Issue regarding travel like airlines booking or cancellations visit Spirit Airlines Vacation Packages here you read complete information’s and more detail you dial given website number.

  OdpovědětSmazat
 36. I see your post. It is so informative and wonderful information for me. Thanks for sharing your hard work and skills. If you are any Issue regarding travel like airlines booking or cancellations visit Royal Air Maroc Reservations

  OdpovědětSmazat
 37. Greetings I Devin Thapa. I am independent travel agent. This blog content is very informative and knowledgeable. If your question regarding airlines ticket booking or you find the best travel agent number dial +1-888-530-0499. If You contact here you easily Booked cheap price flight ticket. Sun Country Airlines Reservations<br

  OdpovědětSmazat

INSTAGRAM

© Changing room. All rights reserved. kopírování obrázků bez souhlasu autora je zakázáno.
Blogger templates by pipdig