středa, listopadu 28, 2018

CHRISTMAS MOOD


Těžko byste hledali někoho, kdo miluje Vánoce víc než já. A jsem docela ráda, že už i u nás se začíná prosazovat ten trend, kdy výzdobu můžeme začít vídat už od poloviny listopadu, punč pít ještě před první adventní nedělí a stromeček si dát do obýváku klidně už 14 dní před Vánoci. V naší rodině vždycky byla tradice, že stromek se zdobil až na Štědrý den, maximálně ten večer před a po Třech králích musel nemilosrdně pryč. A proč vlastně? Vždyť je to přeci hrozná škoda. Ty světýlka všude a ta dokonalá atmosféra, která všechny stmeluje, by totiž za mě klidně mohla trvat i půl roku...


Letos si ty Vánoce hlavně konečně užijeme opravdu pořádně. Emmičce už totiž budou tou dobou tři roky a příchod Ježíška poprvné vnímá. Napsaly jsme společně dopis a já už se nemůžu dočkat až uvidím ty její rozzářený očíčka, když bude rozbalovat dárky! Chtěli bysme se taky vydat jako rodina někam za hranice na vánoční trhy. Jenže všude bude asi tak triliarda lidí. Máte nějaké doporučení, kde to třeba stojí za to a není to tam tak profláknuté?

Jinak mějte fajn týden a užijte si první adventní neděli!:-)


Co mám na sobě: Kabát: H&M / Svetr: Reserved / Baret: H&M / Boty: Reserved / Ledvinka: Butik na Letné

/Ph by boulevarddeprague /


SHARE:

6 komentářů

 1. Tak nádherné fotky <3 My zdobíme vždycky týden před adventem a rýpaly že je brzo pošlu někam! Taky se mi zdá, že letos domečky svítí dřív než loni, takže jsem ráda :)) Navíc první Vánoce s miminkem takže už se nemůžu dočkat <3

  BLOG Život s kojencem

  OdpovědětVymazat
 2. I so miss going to Christmas markets.

  http://www.amysfashionblog.com/blog-home/

  OdpovědětVymazat
 3. Jeďte na trhy do polska, jsou tradiční, stejně hezké jako ve Vídni a autem jste např. ve Wroclawi za 4 hoďky, což ve Vídni to samé.

  OdpovědětVymazat
 4. Are Coach Outlet Bags Real, DUHAIME: Well, I think anybody would love to be known as Ronald Reagan's successor. I do think that Mayor Giuliani's record is one that Ronald Reagan would be I would hope, would be proud of. Nobody can speak for Ronald Reagan, of course.

  However, the scope at the Corporation for National and Community Service is nationwide and not an individual community, shelter or clinic. As a result, I now think about the American taxpayer in addition to thinking about those we serve. In fact, my responsibility as a good steward of taxpayer dollars is often primary in my mind. (Michael Kors Bedford Large Black Shoulder Bag)

  Coach White Leather Hobo Bag, With an eye on creating the country's best basketball league, the ACC welcomed Syracuse, Notre Dame and Pittsburgh last year. The addition of Louisville this winter (after Maryland left for the Big Ten) has created a 15 team conference that is "essentially the best of the ACC and the Big East," ESPN analyst Seth Greenberg said in a phone interview. "It's the deepest league in the country.".

  Green And White Coach Purse, It is interesting that the New England Revolution, when they hire coaches, they always go for the new experience coach. So I think more importantly, my statement about the inexperience of Brad Friedel was less about Brad Friedel and more just that is the way the club has always gone that way. When they hire a new coach, they look at the fresh faced, inexperienced (coach) as opposed to someone that may have more leverage, more collateral however you want to phrase it in the market..

  Coach Factory Outlet Leather Bags, They have classes on hair care products, salt soaps, sugar scrubs and bath bombs. Please check out The Goat Farm Art Center website for a schedule of classes. Maybe you can just whip a few last minutes gifts for someone in your family..

  OdpovědětVymazat
 5. Coach Bags On Sale Online the ice layer. Furthermore, most of the impactor's ice and energy is deposited in Coach Outlet Store Online a hot, high entropy shell at a radius of 3 R. This Jordan Shoes For Sale Cheap could explain Uranus' observed lack of heat flow from the interior and be relevant for understanding its asymmetric magnetic field.

  The second part, termed The Past: From Cheap Yeezy Shoes Abraham to Arafat, draws a clear connection of today's

  OdpovědětVymazat

INSTAGRAM

© Changing room. All rights reserved. kopírování obrázků bez souhlasu autora je zakázáno.
Blogger templates by pipdig